Trudnice se najviše pripremaju za porođaj a manje za dojenje. Porođaj brzo prođe i kratko traje u poređenju sa dojenjem i post porođajnim periodom gde se suočavamo sa raznim izazovima. Često mi se mame tokom konsultacija zale da nisu znala da je dojenja nauka, da im je jako teško, da su mislile da je dojenje nešto najprirodnije i da će od prvoga dana ići lako.
Krivo im je sto im niko nije rekao da moze da bude veoma izazovno i da je dojenje veština koja se uči. Zbunjene su i uplašene, dobijaju različite savete u vezi dojenja. Rodbina i prijatelji iz najbolje namere pitaju kako ide dojenje, moj savet je da to uopšte i ne pitaju, već se ponude da nešto drugo pomognu ako roditelji traze.
Samo mali broj mama od prvoga dana nema izazove, većina mama ima. Zbog medikalizovanog porođaja, manjka podrške i uvođenja adaptirane formule odmah nakon porođaja za većinu mama je put do uspešnog dojanja pun raznih iskušenja. Ja to viđam svaki dan u radu sa mamama i bebama.
Moj savet je da se pripremite za dojenje, da biste lakše prosle kroz postporođajni period. Ukoliko se odlučite dogovorićemo se za onlajn razgovor putem video poziva koji traje izmedju sat i po i dva sata.
Tokom pripreme za dojenje moj cilj je da vam olakšam dojenje, da naučite da mnoge stvari koje ste slušale o dojenju ne morate da radite i samim tim će vam start već biti lakši. Pričaćemo dosta i o bebama o njihovom razvoju to je isto jako važno i utiče na dojenje. Osim toga kako se uspostavlja laktacija, napredovanje beba, kako da znate da je beba dovoljno jela, dojenje na zahtev, aktivno sisanje,da li treba kupovati silikonske bradavice ili ne, pumpice koje i kada su nam neophodne, dojenje u javnosti, koje su dobre flašice i zašto i još mnoge druge zanimljive teme o dojenju i razne situacije iz moje prakse.
Ukoliko budete imale još pitanja u vezi pripreme za dojenje slobodno mi pišite radujem se da se upoznamo i druzimo.